Treść strony

Aktualności

Stronicowanie

 • PRZED NAMI ŚWIĘTA MAJOWE

  PRZED NAMI ŚWIĘTA MAJOWE

  2021.04.30
  1 Maja – Święto Pracy
  Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.
  Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
   
  2 Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004.
  Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.
  Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
   
  Flaga Mazowsza
  Teraz mieszkańcy regionu, samorządy gminne i powiatowe oraz inne instytucje czy organizacje z terenu Mazowsza mogą swobodnie korzystać z wizerunku mazowieckiej flagi.
  FLAGA MAZOWSZA MOŻE ZAGOŚCIĆ JUŻ W KAŻDYM DOMU NASZEGO REGIONU
  Flaga Mazowsza może być wykorzystywana już nie tylko na uroczystościach patriotycznych czy budynkach urzędowych. Teraz jej wizerunek mogą wykorzystywać wszyscy mieszkańcy regionu. Może ona zagościć przed domem, w miejscu pracy i nauki czy zostać użyta w celach promocyjnych. Radni województwa podczas ostatniej sesji sejmiku podjęli decyzję dotyczącą wykorzystywania regionalnej flagi.
  Estetyka flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.
  Podkreślanie tego przywiązania jest dziś szczególnie ważne. Żyjemy w czasach, gdy silna wspólnota jest bardzo potrzebna, co uświadomił nam trudny czas walki z pandemią. Na znak naszej jedności i solidarności wywieśmy na naszych domach, w naszych szkołach, na budynkach urzędów flagę województwa mazowieckiego.
   
  Święto Narodowe Trzeciego Maja –
  3-go Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.
  Pomimo że dokument ten został podpisany 229 lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowaniu państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.
 • NOWE NASADZENIA W MIEŚCIE

  NOWE NASADZENIA W MIEŚCIE

  2021.04.29

  Lipy, klony, kasztany i głóg zostały wsadzone w części południowej Rynku w miejsce wyciętych starych i chorych drzew.

 • UWAGA! LIKWIDACJA NUMERU 998

  UWAGA! LIKWIDACJA NUMERU 998

  2021.04.21

  Informujemy że, od dnia 31 maja 2021 roku na terenie powiatu makowskiego, przestanie funkcjonować nr alarmowy 998.

  Zastąpi go nr alarmowy 112.

  Zgłoszenia kierowane na numer alarmowy 112 odbierane będą przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu. Oznacza to, że po tej dacie dzwoniąc z telefonu komórkowego lub stacjonarnego na numer alarmowy 112 zostaniemy połączeni z operatorem CPR, który przyjmie zgłoszenie i przekaże je do właściwej jednostki Państwowej Straży Pożarnej.

 • KOMUNIKAT URZĘDU MIEJSKIEGO O URUCHOMIENIU LOKALNEJ INFOLINII W CELU UŁATWIENIA REJESTRACJI OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZCZEPIENIEM PRZECIWKO COVID -19

  KOMUNIKAT URZĘDU MIEJSKIEGO O URUCHOMIENIU LOKALNEJ INFOLINII W CELU UŁATWIENIA REJESTRACJI OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZCZEPIENIEM PRZECIWKO COVID -19

  2021.04.14
 • NARODOWY SPIS POWSZECHNY 2021 – SPISZ SIĘ PRZEZ TELEFON!

  NARODOWY SPIS POWSZECHNY 2021 – SPISZ SIĘ PRZEZ TELEFON!

  2021.04.13

  Podczas Narodowego Spisu Powszechnego 2021 (NSP 2021) podstawową i obowiązkową metodą spisową jest samospis internetowy. Co jeśli nie masz komputera lub Internetu? Nie przejmuj się, dla Ciebie też istnieje wygodna i bezpieczna opcja: spis przez telefon. Pomoże Ci w tym infolinia spisowa dostępna pod numerem 22 279 99 99.

  Droga do spisu przez telefon jest prosta. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Głos lektorki podpowie nam, co mamy zrobić, by rozpocząć spis:

  - najpierw trzeba wybrać klawisz „1”, aby wybrać „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”,

  - potem znów wciskamy „1”, czyli „Spisz się przez telefon”. 

  Telefon odbierze pracownik urzędu statystycznego, który będzie po kolei czytać pytania z formularza spisowego i wprowadzi odpowiedzi do systemu. Rozpocznie od pytania o PESEL, konieczny do zalogowania się do aplikacji spisowej.

  Infolinia spisowa działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00.

  Spis przez telefon jest opcją wygodną i bezpieczną, ponieważ wyklucza kontakt bezpośredni z inną osobą i nie musimy już potwierdzać tożsamości rachmistrza. Szczególnie polecamy to rozwiązanie Seniorom.

  Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

  Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych: sami inicjujemy kontakt i nie musimy sprawdzać, czy zgłaszająca się do nas osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

 • INFORMACJA DOTYCZĄCA OGRANICZENIA FUNKCJONOWANIA FORM OPIEKI NAD DZIEĆMI W WIEKU DO LAT 3

  INFORMACJA DOTYCZĄCA OGRANICZENIA FUNKCJONOWANIA FORM OPIEKI NAD DZIEĆMI W WIEKU DO LAT 3

  2021.04.12
 • TRANSPORT OSÓB NA SZCZEPIENIA PRZECIWKO WIRUSOWI SARS-CoV-2

  TRANSPORT OSÓB NA SZCZEPIENIA PRZECIWKO WIRUSOWI SARS-CoV-2

  2021.04.12

  Szanowni Państwo od stycznia 2021 r. Miasto Maków Mazowiecki we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Makowie Mazowieckim realizuje zadanie zlecone przez Wojewodę Mazowieckiego pn. „Transport osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, w tym osób niepełnosprawnych oraz organizacja telefonicznego punktu zgłoszeń potrzeb transportowych i informacji o szczepieniach przeciwko wirusowi SARS-CoV-2”.  https://www.makowmazowiecki.pl/386,szczepienia-przeciwko-covid-19

  Z pomocy w transporcie mogą skorzystać:

  • osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;
  • osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich;
  • osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

  W przypadku wystąpienia trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień na terenie miasta proszę o kontakt z pracownikiem infolinii pod nr 29 71 42 122 lub 29 71 71 002.

 • DEKLARACJA O LICZBIE I RODZAJU ŹRÓDEŁ CIEPŁA

  DEKLARACJA O LICZBIE I RODZAJU ŹRÓDEŁ CIEPŁA

  2021.04.12
  Do 1 lipca 2020 roku właściciele lub zarządcy budynków, w których znajduje się źródło ciepła i spalania paliw zobowiązani są do złożenia deklaracji o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.
  Więcej informacji na stronie:
 • ZMIANY W MIEJSKIM ZESPOLE PRZEDSZKOLI SAMORZĄDOWYCH

  ZMIANY W MIEJSKIM ZESPOLE PRZEDSZKOLI SAMORZĄDOWYCH

  2021.04.09

  Czy należy bać się zmian … Każda zmiana wprowadza do naszego życia coś nowego, coś czego jeszcze nie znamy lub czego konsekwencji nie możemy do końca przewidzieć. Jest zatem naturalne, że obawiamy się nieznanego, że czujemy opór przed zmienianiem czegoś, co w chwili obecnej „jakoś” funkcjonuje. Ale brak usprawnień i modyfikacji to stagnacja, tkwienie przez cały czas w tym samym miejscu i brak szansy na rozwój.

 • ZOSTAŃ OFICEREM LUB PODOFICEREM WOJSKA POLSKIEGO!

  ZOSTAŃ OFICEREM LUB PODOFICEREM WOJSKA POLSKIEGO!

  2021.04.09

Stronicowanie

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Dane teleadresowe

ul.: Moniuszki 6,
06-200 Maków Mazowiecki
(29) 717-10-02
www.makowmazowiecki.pl
urzad@makowmazowiecki.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek, środa, czwartek 7:30 - 15:30
wtorek 7:30 - 16:30 piątek 7:30 - 14:30