Treść strony

Maków Mazowiecki

Maków Mazowiecki leży w dolinie rzeki Orzyc (146 km długości), będącej prawym dopływem Narwi.  W obrębie miasta , Orzyc jest uregulowany obwałowany , jednak już poza nim rzeka wije się licznymi meandrami, zapraszającymi do uprawnienia turystyki kajakowej. Szczególnie urocze są nadrzecze krajobrazy w okolicach Podosia i Łęgu, gdzie rzeka zachowała swój pierwotny, dziki charakter.

Ze wszystkich stron Maków Mazowiecki otoczony jest zielenią. Lasy i grunty leśne zajmują ok. 26 % powiatu . Dominują w nich sosny z domieszką brzozy, osiki i dębu. Tu właśnie przyroda olśniewa swym bogactwem, a malownicze leśne krajobrazy i zdrowe powietrze są zachętą do spędzenia cudownych chwil.
W okolicach Krasnosielca zachowały się fragmenty Puszczy Kurpiowskiej z drzewostanem naturalnego pochodzenia oraz liczną zwierzyną. W bezpośredniej bliskości miasta znajduje się las Grzanka zajmujący powierzchnię 70 hektarów – tradycyjne miejsce spacerowe makowian i raj dla grzybiarzy. Na skraju lasu znajduje się posiadłość należąca do rodziny  Poczmanów.  Na jej terenie rosną trzy duże dęby, z których dwa zrośnięte są pniami. Największy z nich ma obwód prawie 5 metrów i liczy ok. 150 lat. Dęby te są pomnikami przyrody.

Atrakcją Makowa Mazowieckiego jest sztuczny zalew  utworzony na podmiejskich łąkach w starorzeczu Orzyca. Jest on łowiskiem specjalnym Polskiego Związku Wędkarskiego. Zalew stanowi atrakcję o każdej porze roku, zarówno dla wędkarzy jak i miłośników czynnego wypoczynku. W sezonie letnim jest miejskim kąpieliskiem i miejscem do uprawiania sportów wodnych (kajakarstwo, rowery wodne). Na plaży znajduje się boisko do piłki siatkowej. Zimą można tu jeździć na łyżwach oraz uprawiać wędkarstwo podlodowe. Wielu mieszkańców miasta lubi odbywać długie spacery wokół zalewu. Akwen zasiedla stado dzikich kaczek oraz łabędzi. Wędrując wzdłuż Orzyca można spotkać rodziny bobrów w ich żeremiach.

Po drugiej stronie zalewu znajduje się duży park miejski, nazwany Parkiem Sapera. Maków Mazowiecki należy do najczystszych rejonów kraju. Brak wielkiego przemysłu, linii kolejowych i autostrad sprawia, że możemy poszczycić się czystym powietrzem, zielonymi pachnącymi łąkami, stosunkowo czystą rzeką i niskim poziomem hałasu.

Powiat makowski znajduje się w obszarze ,,Zielonych Płuc Polski’’, który obejmuje północno-wschodni region kraju. Celem jego utworzenia było podjęcie wszelkich działań związanych z racjonalnym zagospodarowaniem najcenniejszych zasobów przyrodniczych (m.in. rozwój rolnictwa ekologicznego, specjalistycznej turystki , energooszczędnych inwestycji, itp.).

Bogactwo przyrody i urozmaicone krajobrazowo okolice Makowa Mazowieckiego sprzyjają rozwojowi turystyki pieszej i rowerowej oraz sportów wodnych. Coraz więcej makowian zaczyna doceniać walory swojego miasta i uprawiać czynnie sport. Daje to okazję do rozwoju inwestycji związanych z bazą sportową i turystyczną miasta.

Mapa Miasta Maków Mazowiecki

  • Mapa Makowa Mazowieckiego

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Dane teleadresowe

ul.: Moniuszki 6,
06-200 Maków Mazowiecki
(29) 717-10-02
www.makowmazowiecki.pl
urzad@makowmazowiecki.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek, środa, czwartek 7:30 - 15:30
wtorek 7:30 - 16:30 piątek 7:30 - 14:30