Treść strony

1421- 2021 CZYLI 600 LAT ISTNIENIA MIASTA MAKÓW MAZOWIECKI – BĄDŹMY DUMNI Z NASZEGO MIASTA!

10 czerwca w Centrum Dialogu Kulturowego „Dom Wesołka” odbyło się uroczyste podsumowanie obchodów Jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich miastu Maków Mazowiecki podczas, którego Burmistrz Miasta podziękował wszystkim przybyłym gościom za realny wpływ na rozwój i życie miasta.

„Przez ten rok odbyło się wiele wydarzeń, które przybliżyły historię miasta, przybliżyły nas makowian do siebie, dały poczucie jedności i wspólnoty. To właśnie nam w udziale przypadł zaszczyt świętowania wielkiego jubileuszu, który stał się symbolem solidarności naszego miasta, a my mieszkańcy staliśmy się świadkami ważnej chwili w jego historii” – powiedział Burmistrz Miasta. Dalej dodając: „Dziękuję za zaangażowanie i wsparcie ze strony rządowej na czele z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem, samorządowi Województwa Mazowieckiego na czele z Marszałkiem Adamem Struzikiem i radnemu sejmiku województwa mazowieckiego Mirosławowi Augustyniakowi”.

Gospodarz spotkania wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej wręczyli dyplomy uznania w podziękowaniu za zasługi i pracę na rzecz naszego Miasta. Uhonorowani zostali: Mirosław Augustyniak, Zbigniew Deptuła – starosta powiatu makowskiego oraz byli Burmistrzowie Miasta: Stanisław Artyfikiewicz – pierwszy Burmistrz Miasta Maków Mazowiecki w latach 1855 – 1939, Włodzimierz Ossowski, Lech Miecznikowski, Janusz Jankowski, a także przewodniczący Rady Miejskiej: Andrzej Pałucki w latach 2002-2006, Ireneusz Pepłowski w latach 2006-2010, Jerzy Dąbrowski w latach 2014-2018 oraz pozostałe osoby zasłużone za działalność na rzecz naszego miasta: Janusz Grochowski, Jan Rutkowski, Piotr Matejuk. 

„Dziękuje wszystkim burmistrzom, od pierwszego Stanisława Artyfikiewicza. Dziękuje radnym wszystkich kadencji na czele z obecnymi tu przewodniczącymi. Na ich ręce składam ukłony dla kadry kierowniczej, urzędników wszystkich szczebli i dla każdego dla kogo Maków Mazowiecki był lub jest cząstką jego życia. Ale przecież to nie tylko wymienieni dokładali swoją cegiełkę do murów rozwoju naszego miasta, to Wy wszyscy tu zgromadzeni macie w tym swój udział. Za co dziękuję ale też namawiam i zapraszam, aby każdy kto odpowiedzialnie chce zaangażować się w jego rozwój uczynili to dziś” – powiedział Burmistrz Miasta Makowa Mazowieckiego.

Podsumowania obchodów nadania praw miejskich dokonał również Andrzej Lasota – wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego powołanego z okazji Jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich. W skrócie przypomniał o hucznym rozpoczęciu obchodów, czyli wyjątkowym koncercie na makowskim rynku - Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” pt. „Kalejdoskop Barw Polski”. Tydzień później odbyły się koncerty Alicji Majewskiej & Włodzimierza Korcza oraz Warsaw String Quartet, zespołu Neoklez i rapera KęKę. Kolejnym wydarzeniem w cyklu obchodów 600-lecia Miasta było na początku września - POŻEGNANIE LATA. W sobotę odbyły się animacje oraz szanty nad Zalewem, na których wystąpił EKT-GDYNIA, natomiast w niedzielę świętowaliśmy 40-lecie Miejskiej Orkiestry Dętej, a na sam koniec zagrał zespół Sound'n'Grace.

W ramach Jubileuszu 600-lecia Miasta powstała wystawa „Pewnego roku w Makowie”. Ekspozycja przedstawia zbiór fotograficznych wspomnień życia społeczno-kulturalnego mieszkańców przedwojennego Makowa, uroczystości państwowe i miejskie oraz miasto o każdej porze roku. Prezentowane zdjęcia pochodzą z albumu Edmunda Farenholca – Starosty Makowskiego, który ów album otrzymał w prezencie od współpracowników z okazji swoich imienin. Artystycznym upamiętnieniem obchodów 600-lecia Miasta jest mural zlokalizowany na ścianie budynku Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu „Samopomoc Chłopska”.

W imieniu osób działających na rzecz naszego miasta głos zabrał były przewodniczący Rady Miejskiej – Jerzy Dąbrowski, który w swoim przemówieniu zaakcentował, iż praca na rzecz miasta to  pewnego rodzaju służba, a dzięki ponad wewnętrznym podziałom udało budować się zgodę dla dobra interesów Makowa i szukać najlepszych rozwiązań. Jerzy Dąbrowski dziękując wszystkim za zaangażowanie, podsumował iż przyszłość miasta leży w naszych rękach – o czym każdy z nas musi pamiętać.

 

Więcej szczegółów na naszym FB: https://www.facebook.com/ummakowmazowiecki/posts/386429516853510

 

  • Podsumowanie obchodów 600 lecia nadania praw miejskich w Makowie Mazowieckim
  • Podsumowanie obchodów 600 lecia nadania praw miejskich w Makowie Mazowieckim
  • Podsumowanie obchodów 600 lecia nadania praw miejskich w Makowie Mazowieckim
  • Podsumowanie obchodów 600 lecia nadania praw miejskich w Makowie Mazowieckim

wstecz

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Dane teleadresowe

ul.: Moniuszki 6,
06-200 Maków Mazowiecki
(29) 717-10-02
www.makowmazowiecki.pl
urzad@makowmazowiecki.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek, środa, czwartek 7:30 - 15:30
wtorek 7:30 - 16:30 piątek 7:30 - 14:30