Treść strony

MAKÓW MAZOWIECKI W PROJEKCIE "ESA" - EDUKACYJNA SIEĆ ANTYSMOGOWA

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to pilotażowy program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość. Szkoły - jako instytucje kształcące młodzież i dzieci oraz ważne ośrodki opinii i edukacji dla społeczności lokalnej - są właśnie tym miejscem, w którym tę wiedzę należy upowszechniać i pomagać w rozumieniu wyzwań i problemów, mających wpływ na życie społeczności lokalnej.

Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim, biorący udział w projekcie „ESA”, został wyposażony w czujniki, badające jakość powietrza na terenie zewnętrznym szkoły i wewnątrz budynku. Dane zbierane przez czujniki umożliwią uczniom nie tylko bieżące obserwowanie jakości powietrza, ale także wykonywanie pod kierunkiem nauczycieli własnych badań i obserwacji stanu jego czystości oraz zmian, dokonujących się pod wpływem czynników atmosferycznych.

W ramach projektu ESA zainstalowano mierniki jakości powietrza w 10 szkołach z aglomeracji warszawskiej, krakowskiej oraz województwa mazowieckiego. Mierniki mierzą jakość powietrza wewnątrz oraz na zewnątrz budynku szkoły. Mierzone są w trybie ciągłym następujące parametry:
1. stężenie pyłu PM2.5, PM10 wewnątrz szkoły,
2. stężenie pyłu PM2.5, PM10 na zewnątrz szkoły,
3. temperatura powietrza na zewnątrz szkoły,
4. ciśnienie atmosferyczne na zewnątrz szkoły,
5. wilgotność powietrza na zewnątrz szkoły.

Dane pomiarowe prezentowane są również na stronie internetowej: https://esa.nask.pl/schoolList

Jakość powietrza w województwie mazowieckim można również sprawdzać na stronach internetowych:

http://sojp.wios.warszawa.pl/

http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

  • Edukacyjna Sieć Antysmogowa

wstecz

Kontakt

Dane teleadresowe

ul.: Moniuszki 6,
06-200 Maków Mazowiecki
(29) 717-10-02
www.makowmazowiecki.pl
urzad@makowmazowiecki.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek, środa, czwartek 8:00 - 16:00
wtorek 8:00 - 17:00 piątek 8:00 - 15:00