Urząd Miejski Maków Mazowiecki

Kalendarz

Dziś jest: środa, 21.11.2018

Linki

Apel do mieszkańców w związku z zagrożeniem ASF

Apel do hodowców zwierząt gospodarskich

KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY - MARZNĄCE OPADY DESZCZU

 • Komunikat meteorologiczny

Uwaga! Zagrożenie ASF coraz bliżej!

 • Ulotka - postępowanie w przypadku znalezienia padłego dzika

Uwaga! Zbliża się afrykański pomór świń

 • Afrykański pomór świń

Poziom III - ostrzeżenie 1 stopnia o złej jakości powietrza dla pyłu zawieszonego PM2,5

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

 • Ostrzeżenie meteorologiczne

Ostrzeżenie I stopnia o złej jakości powietrza dla pyłu zawieszonego PM2,5

ALERT Poziomu III, który został wydany w związku z przekroczeniem poziomu informowania pyły zawieszonego PM10 na stacji Otwock - Brzozowa

ALERT Poziomu I, który został wydany w związku z wystąpieniem ryzyka przekroczenia w 2017 r. dopuszczalnych norm jakości powietrza

Alert poziom II - przekroczenia w 2016 r.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PROGNOZOWANYCH UPAŁÓW

Zgodnie z prognozą IMGW w ciągu najbliższych dni (23-26 czerwca) na obszarze całego kraju będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura (od 30°C do 35°C).
W weekend (25/26) można spodziewać się burz, miejscami z gradem, głównie w południowo-zachodniej części kraju.
Utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza na obszarze całego kraju przez niemal tydzień może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także dla zagrożenia pożarowego w lasach.

Zasady postępowania w przypadku wystąpienia upałów

1. Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach.

2. Rozważ utrzymanie w użyciu zewnętrznych okiennic przez cały rok. Zewnętrzne okiennice latem nie dopuszczają ciepła do wnętrza domu, natomiast utrzymują ciepło w domu zimą. Sprawdź przewody urządzeń klimatyzacyjnych, czy są właściwie izolowane i szczelne.

3. Oszczędzaj elektryczność. W okresie dużych upałów, ludzie mają tendencje do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.

4. Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.

5. Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.

6. Regularnie pij duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na nisko-wodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.

7. Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.

8. Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnie skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.

9. Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.

10. Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony.

11. Unikaj skrajnych zmian temperatury. Zwolnij tryb życia. Zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia. Osoby wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach. Pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe - przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.

Nie zapominajmy o zwierzętach

Warunki przetrzymywania zwierząt (gospodarskich i domowych):

- należy dostarczać zwierzętom świeżą wodę w potrzebnych ilościach;

- nie należy przetrzymywać zwierząt w okresie najsilniejszego nasłonecznienia na otwartych przestrzeniach, bez umożliwienia schronienia w cieniu;

- nie wolno pozostawiać zwierząt w małych, nasłonecznionych, nieprzewiewnych obiektach (np. w zamkniętych samochodach).

 

ALERT Poziomu II, który został wydany w związku z przekroczeniem w 2015 r. dopuszczalnych norm jakości powietrza

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII

 • KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII
 • KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII
 • KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII
 • KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII

Prognoza jakości powietrza na Mazowszu w 2016 r.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie w związku z ryzykiem przekroczenia dopuszczalnych poziomów substancji szkodliwych w powietrzu. W 2016 r. mogą zostać przekroczone normy jakości powietrza dla benzo(a)pirenu na obszarze całego województwa, a pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 i dwutlenku azotu w niektórych miastach i gminach (ich spis znajduje się w załączonej tabeli).

Ogłoszony ALERT I poziomu nie oznacza, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy się spodziewać wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Zaleca on, aby osoby, zwłaszcza z grupy wrażliwej czy uprawiające sport na zewnątrz, były bardziej świadome, że mogą występować dni, w których należy unikać wychodzenia na zewnątrz. Pogorszenie jakości powietrza prognozowane jest w okresie zimowym (możliwe wczesną wiosną i późną jesienią).

Bieżące informacje dotyczące jakości powietrza są publikowane na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, który zajmuje się pomiarem poziomów zanieczyszczeń występujących w powietrzu.

Kto powinien zachować szczególną ostrożność

W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby z chorobami układu krążenia. Zaleca się im ograniczenie czasu spędzanego na powietrzu.

Samorządy dysponują narzędziami do przeciwdziałania zbyt wysokim stężeniom substancji szkodliwych. Są to na przykład: rozwój i modernizacja systemu transportu publicznego oraz czyszczenie ulic na mokro w okresie wiosenno – letnim. Mieszkańcy mogą wesprzeć te działania, wybierając komunikację miejską, lepsze jakościowo paliwo do ogrzewania domów czy ograniczając użycie spalinowego sprzętu ogrodowego.

Obowiązują następujące poziomy alertów:

 • ALERT POZIOM I – ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu,
 • ALERT POZIOM II – przekroczenie poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu,
 • ALERT POZIOM III – ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego substancji w powietrzu,
 • ALERT POZIOM IV – przekroczenie poziomu alarmowego substancji w powietrzu (po przekroczeniu poziomu alarmowego, w wyniku krótkotrwałego narażenia mogą wystąpić od razu negatywne skutki zdrowotne).

W 2016 roku na Mazowszu prognozowane jest przekroczenie ALERTÓW I i II poziomu.

W najbliższych dniach możliwy spadek temperatury do -14 stopni C

BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE

 • Bądź widoczny na drodze

Komunikaty

Ostrzeżenie: upały powyżej 30˚ C

Do soboty 15 sierpnia temperatura powietrza na Mazowszu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega: do soboty 15 sierpnia temperatura powietrza na Mazowszu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Warto przestrzegać podstawowych zasad w czasie upałów. Pamiętajmy też o bezpieczeństwie nad wodą.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie we wtorek słupki będą wskazywać 32 stopnie. W kolejnych dniach wysoka temperatura będzie się utrzymywać, w środę prognozowane są 33 stopnie, w czwartek - 34 stopnie, a w piątek i sobotę ok. 36 stopni. Upały są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad:

- unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia;
- osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;
- chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie;
- osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;
- pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane); osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;
- w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie); unikać skrajnych zmian temperatur;
- ubierać się w przewiewną, luźną odzież w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin;
- unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);
- spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki;

Nie zapominajmy o zwierzętach – nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.

Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego:

- bóle i zawroty głowy
- osłabienie
- nudności
- zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności
- gorączkę, dreszcze, czy drgawki
- przyśpieszenie tętna

Należy:

- ułożyć poszkodowanego w cieniu
- podać wodę (jeśli jest przytomny)
- nałożyć zimne kompresy
- wezwać pomoc medyczną

Ostrzeżenia pogodowe oraz szczegółowa prognoza dla danego regionu są dostępne w serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej www.pogodynka.pl. W zakładce Biometeo można sprawdzić takie informacje jak: obciążenie termiczne organizmu, subiektywne odczucie termiczne, straty wody z organizmu.

Wyszukaj

Reklama

Nieodpłatna pomoc prawna
Wybory samorządowe 2018
Portal mapowy
Zostań super wolontariuszem Szlachetnej Paczki
Zielony Szlak
Mikroporady
KONKURSY
ADOPTUJ PSIAKA
CZYSTE POWIETRZE
GOSPODARKA ODPADAMI
GODZINY OTWARCIA W MAKOWIE MAZOWIECKIM
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Dane kontaktowe

Urząd Miejski
w Makowie Mazowieckim
Moniuszki 6, 06-200 Maków Mazowiecki (29) 717-10-02 www.makowmazowiecki.pl
urzad@makowmazowiecki.pl
Godziny otwarcia
Zapraszamy do naszego urzędu poniedziałek, środa, czwartek 8:00 - 16:00 wtorek 8:00 - 17:00 piątek 8:00 - 15:00
Licznik odwiedzin
Nasz serwis odwiedziło już 3974 osób Gratulujemy jesteś jedną z nich!
Urząd Miejski w Makowie Mazowieckim

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującej się w górnej części witryny.